Крушунски водопади

Местността Маарата - царството на водопадите, се намира след село Крушуна, на 34 км североизточно от град Ловеч и на 8 км от град Летница на северния край на Деветашкото плато. Водопадите са най-голямата в страната естествена водна каскада с много прагове, басейни, богати растителни и животински видове. По екопътеката може с часове да се любувате на изящната картина на кристалната вода и зелената растителност.Главният водопад се спуска от височина 20 метра. Разделя се на няколко ръкава и създава още няколко водопада. Без стълбите и направената екопътека не може да се стигне до извора му. Той е скрит в пещера. Естествено, носи се легенда за езеро под земята, откъдето извират водопадите. Владетел на подземното езеро е огромен крилат змей със седем крила и седем крака. Той излиза над земята само нощем и тогава над Крушунските водопади се разстила странна мараня, а растения и животни притихват и тишината е пълна.
Змеят пазител на подземното езеро някога бил смел тракиец, но се осмелил да предизвика боговете на битка, за да покаже, че е по-силен от тях. Бил се храбро, неуморно и дълго. Нямало как да победи безсмъртните богове, но успял да ги покори със силния си дух. Затова те му дарили безсмъртие и го превърнали в крилат змей пазител на техния извор с жива вода. От тази вода на подземното езеро боговете пият и до днес гласи легендата. Във всеки един квадратен метър местността на Крушунските водопади създава приказно усещане. Пропастта Гарваница например е място, където човек има чувството, че се намира между две континентални плочи, истински геологически разлом. В района има четири пещери: Бонинската (Попската), Водопада, Урушка (Пройновска) и Горник. Там е и една от най-известните български скални дупки, в която и Холивуд снима филми - Деветашката.
В района има и открита минерална вода, която помага за лечение на кожни проблеми, болести на опорно-двигателния апарат и неврологични заболявания. Тук има много растения и животни, които са част от Червената книга на България. Пълно е с лечебни билки, а през последните години ловните дружинки се грижат да се размножават все повече сърни и елени лопатари. Има диви прасета, лисици, чакали, вълци, бухал, скален бял орел змияр, голям ястреб и други. С името на вид сокол по тези места е свързана друга легенда. Тя разказва, че името на село Крушуна идва от наименованието на сокола Коршун.
Според местни жители именно местността на Крушунски водопади е вдъхновила Емилиян Станев за повестта "Антихрист". . В Крушунската средновековна обител има няколко монашески килии, издълбани в почти недостъпните отвесни скали около водопадите. До тях или вътре в тях са издълбани ниши за икони, книги, кандила. Централната скална църква е издялана с вход, който има триъгълна форма, символизираща светата Троица. Входът открива пътя за святото пространство в молитвена килия, чиято форма е куполообразна, наподобяваща свод на църква. Исихастите са осъществявали дейност, пряко свързана с традициите на Търновската книжовна школа. Крушунските исихасти изцелявали болни, помагали на слепи да проглеждат. Те били участници в изключително интересен социален експеримент, имащ за цел освобождаването на човечеството от неговите недъзи - дори побеждаване на смъртта.

Крушунски водопади
Крушунски водопади
Крушунски водопади